bitcoin (BTC)
18 ocak Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin takibi: BTC, yılın ilk haftasını nasıl geçirdi? Önümüzdeki hafta BTC’yi neler bekliyor?

Bitcoin fiyatı, geride bırakmaya hazırlandığımız haftaya 7.388 dolar fiyatıyla başladı. Haftanın ilk yarısını düşüşle geçiren BTC, kısa vadeli dip seviyesi olan 6.800 dolar bandı test etti. Ardından alıcılar devreye girerek BTC/USD paritesinde kısa vadeli yükseliş trendine sokmayı başardılar.

Bitcoin fiyat analizi

4 saatlik BTC/USD grafiği – kaynak: TradingView

Haftanın son günü olan Pazar günü, Bitcoin fiyatı, 7.500 dolar seviyesine kadar dayandı. Şu an 7.440 dolar seviyelerinde el değiştiren kripto paranın genel görünümde yükseliş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle bir önceki haftanın zirve fiyatı olan 7.530 doların üzerinde bir haftalık kapanış, Bitcoin’in dolar karşısında değerini arttırması için son derece kritik olacaktır.

Bu bağlamda 7.530 dolar, yükseliş yolunda ilk önemli direnç olarak karşımıza çıkarken Günlük grafikte Bollinger üst bandına denk gelen 7.590 dolar ikinci ve en önemli direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Bollinger bandının yukarı yönlü eğilimi, fiyat yükselişini destekleyen diğer bir faktör.

4 saatlik BTC/USD grafiğine baktığımızda da yükseliş eğiliminin devamı yönünde sinyaller alıyoruz. Son dip (6.871 dolar) ve son zirve seviyesi 7.495 dolara göre güncellediğimiz Fibonacci düzeltme seviyelerine göre henüz net bir düzeltme görülmedi. Bundan dolayı ilerleyen saatler yeni zirveler görme ihtimali yüksek.

BTC/USD için haftalık  destek ve direnç seviyeleri

Olası bir düzeltme hareketinde ise takip edilmesi gereken destek seviyeleri sırasıyla 7.405 – 7.330 – 7.256 dolar olarak gözüküyor. Son destek seviyesinin aşağı yönlü kırılması -4 saatlik kapanış mum kapanışı- 7.000 dolar seviyesine kadar bir gevşemeye neden olabilir.

haftalık BTC/USD grafiği – kaynak: TradingView

Yükseliş trendinde ise 7.530 doların üzerinde kapanış sonrası geçen haftanın en yükseği, 7.695 dolar yeniden test edilebilir. Bu nokta, bu sefer aşılabilirse en önemli direnç noktası, 7.940 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Zira haftalık görünümde bir önceki yükseliş hareketi şu an 7.940 dolardan başlayan direnç alanı o dönemki Fib 0,382 – Fib 0,50 bölgesinden dönmüştü.

Bundan dolayı, pozitif görünümünde etkisiyle BTC/USD paritesinin bu hafta 7.940 – 8.400 alanını test edebileceğini görebiliriz.


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.