bitcoin riskleri

Önümüzdeki 2 yılda Bitcoin’i bekleyen riskler neler?

Bitcoin, yeni ekonomi düzeninin ilk temel taşı olarak 2009 yılında sessizce hayatımıza girdi. Ekonomik düzenin teknolojiyle birleşmesi sonucu daha ucuz, daha hızlı şekilde değer taşıma anlayışıyla icat edilen ilk kripto para, 11 yıl gibi kısa geçmişine rağmen altın gibi bir değer olmayı başardı.

Kripto para ekosistemini domine eden Bitcoin, bu kısa geçmişinde birçok sorunla da karşılaştı. Ülkelerin kripto sistemini tehdit olarak görmesinden dolayı yasaklama çabaları, yüzlerce sahte kripto projelerinin sisteme verdiği zararlar, batan büyük kripto borsaları ve siber saldırılar neticesinde zarar gören binlerce yatırımcı ve birçok kripto borsası. İşte bunlar Bitcoin vizyonunu derinden etkiledi ancak yıkmayı başaramadı.

PlanB’den Bitcoin riskleri anketi

Şimdi kripto ekosistemi, değiştirmeyi hedeflediği geleneksel piyasalarla daha entegre bir şekilde emin adımlarla ilerliyor. Ancak Bitcoin’in önünde hala riskler bulunuyor. Peki Bitcoin’i tehdit eden riskler neler?

Kripto Twitter’ın popüler trader’larından PlanB (@100trillionUSD), bu soruyla ilgili bir anket düzenledi. PlanB düzenlediği ankette, Bitcoin’e karşı önümüzdeki 2 yıl içindeki en büyük riskleri, hükümet yasaklamaları/düzenlemeler, altcoin’ler/ DeFi, türev piyasalar (kaldıraçlı işlemler) olarak sıraladı. Ayrıca ankette diğer olarak kullanıcı yorumlarına yer verdi.

En Büyük Risk, devlet yasaklamaları ve Düzenlemeler Olarak Görülüyor

ankete katılım 22.291 kişi katıldı. Anket sonuçlarına göre konuşursak katılanların yarısı, BTC için en büyük riskin, hükümet yasaklamaları ve düzenlemeler olduğunu düşünüyor.

2. en büyük risk olarak görülen ise Altcoinler ve DeFi. Ankete katılanların yüzde 18’i altcoin ve DeFi potansiyeline güvenerek, Bitcoin’in tahtını sarsabileceğini düşünüyor. Yüksek kaldıraçlı işlemlerin yapıldığı türev piyasaların Bitcoin için risk oluşturduğunu düşünenler ise yüzde 17 oranında. Katılanların yaklaşık yüzde 14’ü ise Bitcoin için farklı risklerin olduğunu düşünüyor.

PlanB’nin anketine yorumuyla katılan Willy Woo ise Bitcoin için önemli bir riskin ise içsel olduğunu söyledi. Bitcoin ile ilgilenen bazı kişi ve kurumların, yeniliklere kapalı olması, kod tabanı ve teknik riskler ile zararlı faaliyetleri kripto para sektörünü yavaşlattığını ve potansiyeli ortaya çıkarmasını zorlaştırdığını savundu.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Bitcoin için önümüzdeki yıllarda en büyük riskler neler?

kaynak: coinalways


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.