bitcoin (BTC)
18 Nisan Bitcoin analizi: BTC/USD’de 8.000 dolar yolu görüldü mü?

23 Ocak Bitcoin analizi: BTC/USD düşüş baskısıyla karşı karşıya

Bitcoin fiyatı, dün günü 8.682 dolardan kapattıktan sonra günlük yüzde 0,62 oranında geriledi. Yeni gün ise ciddi bir düşüş ivmesiyle başladı. BTC/USD paritesi şu anda günlük yüzde 3 civarında bir kayıpla karşı karşıya. Düşüş devam eder mi? Bitcoin için kritik seviyeler hangileri? İçeriğimizde bu konuları ele alacağız.

BTC/USD fiyat analizi

BTC/USD fiyatı, şu an 8.400 dolar fiyatında işlem görüyor. Mevcut seviye, 19 Ocak Pazar günü görülen volatilitedeki dip fiyat olan 8.466 doları kırmış gibi görünüyor. Ayrıca hafta başında görülen düşük fiyatlar, 3 Ocak tarihinde başlayan yükseliş trendini de sekteye uğratmış durumda. Bu haftanın önemli bir kısmında 8.600 dolar bandında yatay hareket eden Bitcoin, bugün itibarıyla bir satış baskısı yaşıyor. Diğer yandan günlük RSI’ın yönü aşağı dönmesine karşında hala 50 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu indikatörün 50 seviyesinin altında günlük kapanış görmesi, düşüş ivmesini artırabilir.

Diğer yandan günlük grafikte Bollinger bantlarına baktığımızda BTC fiyatının BB orta bandına doğru yöneldiğini görüyoruz. Buna göre 8.318 dolar (BB orta bandı ve 20 günlük hareketli ortalama) Bitcoin için önemli bir destek seviyesi olarak çalışabilir.

Son dip (3 Ocak – 6.871 dolar) ve zirve (19 Ocak – 9.198 dolar) referans alınarak belirlenen Fibonacci düzeltme seviyelerine göre fiyat, Fib 0,382 değerini (8.309 dolar) test edebilir. Buna göre 8.300 – 8.320 dolar aralığı önemli bir destek seviyesi olarak değerlendirilmeli.

Bu alanın kırılması durumunda 8.000 dolar seviyesi psikolojik bir destek olarak yeniden gündeme gelebilir.

BTC/USD 4 saatlik grafikle, Bitcoin fiyatını daha yakından incelediğimizde geçen haftanın son günü yaşanan düşüşün 100 mumluk hareketli ortalama seviyesine (8.550 dolar) kadar gerçekleştiğini görüyoruz. Bu hafta başından beri ise BTC fiyatı, bu ortalama seviyesinde hareket etti. Mevcut işlem hacmi 4 saatlik 100 MA’yı kırmaya yetmeyince satıcı ağırlıklı işlemler ile bugün BTC/USD paritesinde bir düşüş gördük.

Bitcoin, şu an ise 4 saatlik 50 MA ortalamasını (şu an 8.438 dolar)dinamik bir direnç seviyesi konumuna getirecek gibi duruyor.

EngineeringRobo son Bitcoin düşüşünü nasıl değerlendirdi?

3 saatlik BTC/USD grafiğine baktığımızda Robo’nun, düşüş trendinin ilk mumunda Sell1 sinyali verdiğini görüyoruz. Yazımızın yayına hazırlandığı saat itibarıyla Robo Sell1 sinyali günlük işlemde yüzde 2,62 gibi önemli bir oranda short işlemine işaret etmiş durumda.

Siz de irtibata geçerek, EngineeringRobo sinyallerini bir hafta boyunca ücretsiz test edebilir, böylece 7 farklı işlem stratejisi sunan Robo’nun başarılı sinyalleriyle tanışabilirsiniz.


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.