bitcoin taproot
Bitcoin Taproot Yükseltmesi Geliyor

Bitcoin Taproot Yükseltmesi Geliyor

Kripto topluluğundaki herhangi bir yatırımcı, mahremiyet, ölçeklenebilirlik ve güvenliğin şu anda tamamen sabit olmayan üç çok önemli faktör olduğunu bilir. Ancak bunu düşünerek dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, Taproot güncellemesi ile tüm bu sorunları çözmeye çalışacak.

Taproot, BTC işlemlerinin nasıl çalıştığına ilişkin en son yükseltmedir ve Bitcoin yatırımcısına gerçek faydalar sağlar.

Taproot güncellemesi ilk olarak Ocak 2018’de Bitcoin Core katılımcısı ve eski Blockstream CTO’su Gregory Maxwell tarafından önerildi, Bitcoin’deki akıllı sözleşmelerin esnekliğini genişletmeyi amaçlıyor. Taproot’u etkinleştirmenin yolu bir hayli uzun oldu, ancak geliştiriciler hedefe doğru çalışmaya devam ederken istikrarlı bir ilerleme kaydediyorlar.

Ekim 2020’de, Taproot, Pieter Wuille’den gelen bir “çekme talebi” üzerine zaten Bitcoin Core “kitaplığına” entegre edilmiş olacaktı. Güncellemenin tam olarak uygulanabilmesi için, düğüm operatörlerinin yeni Taproot fikir birliği kurallarını benimsemesi gerekir.

Taproot Nasıl Çalışır?

Blockstream’in CEO’su ve Blockchain teknolojisinin önde gelen geliştiricilerinden Pieter Wuille, Taproot’un doğrudan MAST ve Merkle Şubeleri üzerine inşa edildiğini açıkladı.

GitHub teklifinde, Taproot’un hemen hemen her akıllı sözleşme yapısının tüm katılımcıların bir sonuç üzerinde anlaşmasına izin veren bir koşulu içermesine izin vereceğini açıkladı. Wuille, katılımcıların iş birliği yapıp bir uzlaşma işlemini birlikte imzalayabileceğini, bunun da yerden tasarruf edebileceğini ve zaman geçtikçe senaryoların mahremiyetini artırabileceğini belirtti.

Taproot, işlemlerin % 25’e kadar daha küçük olmasına izin vererek ölçeklenebilirliği artırmak için de tasarlanmıştır.

Madencilik komisyonları veya ücretleri düştüğü için bu yatırımcılar için çifte etkiye sahiptir ve diğer biçimde, küçük işlemler aynı bloğa daha fazla kişinin sığabileceği anlamına gelir, maliyeti düşürür ve blok zincirinde saniyede daha fazla işlem yapılmasına izin verir.

Taproot Güncellemesi ile Daha İyi Bitcoin Ticareti

Bitcoin (BTC) odaklı Casa firması CTO’su Jameson Lopp, geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) Taproot güncellemesinin dünyanın en büyük kripto para birimi ağına ne getireceğini açıkladı. Lopp, Taproot’un BTC işlemlerinin çalışma şekline yönelik en son yükseltme olduğunu ve “Bitcoin’cilere gerçek faydalar sağladığını” doğruladı.

Lopp tarafından yazılan blog yazısında belirtildiği gibi, Bitcoin için Taproot’un bazı faydaları şu şekilde:

Azaltılmış işlem ücretleri: Bitcoin multisig cüzdanınızdan bir işlem göndermek çok daha ucuz olacak.

Daha fazla gizlilik: Taproot ve Schnorr imzalarıyla, “çoklu iş cüzdanı veya zaman kilitleme kullanan bir cüzdan gibi daha karmaşık harcama koşullarına sahip Bitcoin cüzdanları,

İşbirliği yapmadan / kurtarma: harcamalarını kullanarak fonları harcamadıkça artık basit tek imzalı cüzdanlardan ayırt edilemez.

Daha fazla cüzdan işlevi: Geliştiriciler, birden çok zaman kilitli ödeme koşullarına sahip olarak kalıcı kayba karşı daha iyi korunan kasa mantığı oluşturmaya çalışabilirler.

Buna bir örnek olarak, “bu cüzdandan 5 yıl boyunca para aktarmazsanız 2/5 cüzdanda ‘incelikle küçülen’ 3/5 multisig cüzdanı oluşturabilirsiniz. Bu, “5 anahtarınızdan 3’ünü kaybetseniz bile Bitcoin’inizi kurtarmanıza izin verir!

Böyle bir durumda, Taproot’un gizlilik avantajı önemlidir – bir başkasının cüzdanınızın bu şekilde ayarlandığını sadece zincirdeki verilerinize bakarak bilmesini istemezsiniz.

Gerçek şu ki, kripto para dünyası her gün gelişiyor ve büyüyor ve bu nedenle yatırımlarımıza fayda sağlayabilecek her şeye dikkat etmek oldukça önemli.

atozmarkets


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.