7 nisan kripto para

6 Nisan 2020: Kripto Para Sektöründe Öne Çıkan Haberler

6 Nisan 2020, Kripto para sektöründe öne çıkan bazı haberleri şu şekilde derledik:

  • Japonya’da kripto para yasaları revize edildi
  • Küresel kripto talebi hızla artmaya devam ediyor
  • Bu yeni yazılım düzeltmesi Bitcoin madencileri için güvenliği arttırmayı hedefliyor

Japonya’da kripto para yasaları revize edildi… 1 Mayıs’ta uygulamaya giriyor

Japonya’da kripto paraların düzenlenmesini kapsayan yeni yasalar önümüzdeki ay uygulanmaya başlanacak.

Geçen yıl Japon Temsilciler Meclisi tarafından kripto para düzenlemek için kabul edilen mevzuattan ikisi olan Ödeme Hizmetleri Yasası (PSA) ve Finansal Araçlar ve Borsa Yasası’nın (FIEA) Nisan ayında yürürlüğe girmesi planlanmıştı. Ancak, beklenmedik gecikmeler meydan geldi ve resmi olarak geçen haftaya kadar resmi bir tarih verilmemişti.

Resmi hükümet bülteninin 3 Nisan sayısında, PSA ve FIEA’nın revize edilmiş sürümlerinin 1 Mayıs’tan itibaren Japonya’da uygulanacağı açıklandı.

Japonya’da ödeme hizmetleri yasasında değişiklikler

Japonya’da kripto paraları düzenlemek için resmi bir yasa olmadığı için, dijital varlıkların Asya ülkesinde herhangi bir yasal statüye sahip olması için mevcut düzenlemelerin değiştirilmesinin tek yol olduğu kabul gördü. Bu nedenle, PSA’daki değişiklikler, temel terminolojinin (“sanal para birimi” yerine “kripto varlık”) değiştirilmesinden kripto emanet üzerindeki kısıtlamalara kadar uzanıyor.

Buna ek olarak, 1 Mayıs’tan itibaren Japonya’da faaliyet gösteren kripto borsaları, kullanıcıların paralarını kendi nakit akışlarından ayrı olarak yönetmek zorunda kalacak. Bu, müşterilerinin paralarını tutacak bir üçüncü taraf operatörüyle çalışmak ve bunu yapmak için soğuk cüzdanlar gibi “güvenilir yöntemler” kullanmak anlamına geliyor.

Borsalar, sıcak cüzdan kullanmakta ısrar ederse, borsalar hırsızlık durumunda kullanıcılarına ayni ödemeyi yapmak için “aynı tür ve aynı miktarlarda kripto varlıklarını” tutmak zorunda kalacak.

Finansal araçlar ve borsalar kanununda değişiklikler

FIEA’daki revizyonlar, ilk coin tekliflerinin (ICO’lar) ve menkul kıymet token tekliflerinin (STO’lar) yasa kapsamında düzenlenmesi şeklinde olacak.  Bunlar, ayrıca elektronik olarak kaydedilebilir devredilebilir haklar (ERTR’ler) olarak tanımlanacak. ERTR’ler, kâr beklentilerinde – yani menkul kıymet tokenlerinde – verilen tokenleri ifade ediyor. Buna ek olarak, kripto türev ürünleri, Japonya’da mevcut işlemlerin % 80’ini oluşturmasına rağmen büyük ölçüde kontrolsüz. 1 Mayıs’tan itibaren kripto varlık türev işlemleri FIEA kapsamında düzenlenecek.

Japonya’nın ortaya koyduğu düzenlemeler, çoğu kesim tarafından olumlu karşılanırken yapılan revizyonun kripto para sektörü için sorun olmaktan ziyade ülkenin güvenli bir sığınak haline gelebileceği düşüncesi ağır basıyor.

Küresel kripto talebi hızla artmaya devam ediyor: Bu eğilimin arkasında ne var?

Bitcoin’in Mart ayı ortasında bir günde yüzde 50’ye yakın değer kaybı yaşadığı düşünüldüğünde, kripto para piyasasına ilginin düşük olduğunu varsayılabilir. Bu milyarlarca dolarlık varlığın bir gün içinde değerinin yarısını kaybetmesi normalde yatırımcıların arkalarına bakmadan kaçmasına neden olur.

Ancak ilginç bir şekilde, veriler Bitcoin ve diğer kripto paralara olan talebin gerçekten artmakta olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ve kripto varlıklara talep artıyor

Teknoloji yatırım fonu ve araştırma firması ARK Invest’te kripto varlık analisti Yassine Elmandjra tarafından paylaşılan veriler, “Bitcoin” terimi için “göreceli Google arama ilgisinin” tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştığını gösteriyor. (ilk olarak 2017-2018 rallisi) İlgi artışı birkaç gelişmekte olan ülkeler Peru, Guatemala, Zambiya, Uruguay, Kenya, Nijerya ve Burkina Faso olarak belirtiliyor.

Bu eğilime ne sebep oluyor?

Bu talep artışıyla ilgili somut bir cevap olmasa da bazı temel kavramlar genel olarak bu eğilimi destekler nitelikte.

Bunlardan ilki bireysel yatırımcıların mevcut kriz ortamında yatırım yapacak alternatif varlıklar araması olabilir. Öyle ki gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yarın olmayacakmış gibi para basıyorlar. Bu parasal genişleme politikası, toplumu panik havasından korumak ve korona virüs salgını sonucu ortaya çıkan ekonomik bunalımı aşmak için ortaya konuluyor. Bu politika dâhilinde ayrıca faiz oranları düşürüldü, tüketicilere para dağıtıldı. Bu yolla trilyonlarca dolar değerinde likitide enjekte edildi.

Diğer bir temel durum ise Bitcoin halving aktivitesinin yaklaşıyor olması. Halving sonrası günlük çıkarılan Bitcoin sayısı yarıya inmiş olacak. Bu arz kıtlığı da BTC değerini olumlu etkileyebilecek bir faktör olarak kabul ediliyor.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, bu iki eğilimi Bitcoin için “roket yakıtı” olarak tanımlıyor. Pomp, bu faktörlerin kıtlığa olan talebin artması için birlikte nasıl çalışacağına inandığını söylerken fiyat takdirini büyük ölçüde destekleyen arz-talep dinamiğine atıfta bulunuyor.

Bu yeni yazılım düzeltmesi Bitcoin madencileri için güvenliği arttırmayı hedefliyor

Dünyanın altıncı en büyük Bitcoin madencilik havuzunun arkasındaki şirket, bu tür havuzlarla çeşitli güvenlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan bir yazılım yayınladı.

Yazılım, Prag merkezli girişim Braiins’in ilk olarak 2019 yılında bir şartnameyle ortaya koyduğu protokol Stratum V2’nin ilk çalışma uygulaması olacak. Böylece şirket, Bitcoin madenciliğiyle ilgili sorunları çözme girişimi, teoriden çıkarak işleyen bir koda dönecek.

Şirket, Stratum V2 ile madencilerin uzun yıllardır havuza bağlanma sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Ayrıca madencilerin bu yazılımı kullanarak daha güvenli ve verimli çalışabilecekleri iddia ediliyor.

Her ne kadar bu yeni sürüm Bitcoin fiyatı düştüğünde ve Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan Bitcoin halving ile ödül yarılanmasına teselli olmasa da madencilerin hash oranlarını koruyabilecek ciddi bir güvenlik vaat ediyor.


 


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.