ADA, LUNA, AVAX için bu seviyeler kritik öneme sahip

Kripto Para Analiz – (11 Ocak 2022) Son günlerde genel piyasa düşüşü yaşanırken Terra (LUNA), yükseliş trendini koruma mücadelesi veriyor, AVAX, çok kritik bir desteğini kaybetmiş durumda ve ADA ise mevcut konumuyla tamam mı devam mı aşamasında bulunuyor.

Cardano (ADA)

adausdt günlük grafiği

Düşüş trendine devam eden Cardano (ADA), 9 Ocak tarihinde 1,2 dolar desteğini kaybettikten sonra dün 1,06 dolara kadar geriledi.

Cardano için ana destek seviyesi 1 dolar olarak dururken şu an ADA/USDT 1 – 1,2 dolar aralığına girmiş durumda. Cardano (ADA) Mayıs çöküşü sonrası Temmuz ayında bir kez daha 1 dolar seviyesine kadar gerilemiş ardından bir yükseliş trendine girerek 2 Eylül tarihinde 3,1 dolar ile ATH görmüştü.

Güncel durumda ADA/USDT’nin düşüş trendi boyunca 1 dolarlık ana destek seviyesine yeniden geri döndüğünü görüyoruz. Bu hafta ana destek fiyatı kaybedilirse altcoin’in 0,84 – 0,94 aralığında bir ara destekle karşılaşabilir.  Bu destek bölgesinin altında ise önemli bir boşluk görülürken düşüş trendinin devamı ADA/USDT’yi önümüzdeki günlerde 0,45 dolara kadar düşürebilir.

Diğer yandan 1 dolar desteği alıcılar tarafından korunabilirse bu sefer 1,2 dolar bandında EMA değerlerinin oluşturduğu bölge bir ara direnç olarak takip edilebilir. 1,2 dolar direnç bölgesi başarılı şekilde geçilebilirse yeni bir trend oluşumundan bahsetmek için ADA/USDT’nin 1,5 dolar bandında bir zemin oluşturduğunu görmek gerekiyor.

Stokastik RSI, aşırı satım bölgesinin dip seviyesinde bulunurken kısa vade geçmiş veriler, göstergenin bu seviyeden tepki alımlarıyla yükselişe geçtiğini gösteriyor. Mevcut işlem hacimleriyle bu seferki yukarı yönlü düzeltmenin 1,27 dolara kadar gerçekleşmesi muhtemel. Trendin devamı için ise günlük ortlama işlem hacimlerinde bir artış gerekiyor. Aksi halde bu kısıtlı bir toparlanma olarak kalacak ve ADA, düşüş trendinde yoluna devam edecektir.

Terra (LUNA)

Genel düşüş trendinde Terra’nın (LUNA) henüz yukarı yönlü ivmesinin bozulmadığı görülüyor.

Günlük LUNA/USDT grafiğinde de görüleceği üzere 89 günlük EMA değeri, trend için dinamik bir destek görevi görüyor. Güncel durumda ise yukarı yönde kısa vadeli EMA değerleri 74 – 77 dolar aralığında bir dinamik direnç olarak değerlendirilebilir.

Olası bir yukarı yönlü harekette 77 dolar üzerinde günlük kapanışlarda LUNA/USDT için 85 – 91 dolar aralığı hedef olarak görülürken bu bölge sorunsuz geçilirse 109 – 120 dolar aralığında yeni bir zirve görülebilir.

Alt bölgede ise 62 dolar kritik destek fiyatı olarak görülüyor. Bu seviye altında günlük mum oluşumu (açılış ve kapanış) LUNA yükseliş trendinin bozulmasına neden olabilir.

Avalanche (AVAX)

Avax, 7 Ocak tarihinde gerçekleşen değer kaybıyla önemli bir destek fiyatını kaybederek kritik seviyelerde devam ediyor.

21 Temmuz tarihinde başlayan yükseliş trendinde AVAX/USDT için 89 günlük EMA değeri, ana destek konumundaydı. Avalanche özelinde oluşan yüksek “hype”, Aralık ayına kadar AVAX fiyatının bu ana destek olarak çalışan ortalamadan uzak kalmasını sağladı.

Aralık ayında bir kez test edilen 89 EMA dinamik desteği, korunduktan sonra AVAX/USDT’nin 120 dolar bandına kadar yükseldiğini gördük. Ancak son 5 günlük fiyat hareketi, güncel durumda 89 EMA desteğinin kırılıp dirence döndüğünü gösteriyor.

Buna göre AVAX haftalık kapanışı 91 doların altında gerçekleşirse Aralık ayında görülen 79 dolar, yeniden ara destek olarak çalışabilir. Bu desteğin de günlük kapanışlarla kaybedilmesi durumunda AVAX/USDT’nin  50 – 65 dolar aralığına çekilebileceğini görebiliriz.

Ek bir bilgi olarak 80 doların altında günlük mum oluşumları günlük grafikte oluşan çift tepe formasyonunun da çalışmasına tetikleyebilir ve düşüş ivmesinin hızlanabileceğini görebiliriz. Bundan dolayı 79 – 80 dolar aralığı, değer kayıplarının daha da artmaması için kritik bir fiyat olarak duruyor.


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.