bitcoin analizi

Güncel Bitcoin Analizi

Güncel Bitcoin analizi içeriğimizle BTC fiyatının kısa ve orta vadede destek-direnç seviyelerini ve olası yönünü tespit etmeye çalışıyoruz.

Bitcoin Analizi

Kripto Para Analiz – (25 Ocak 2022) Bitcoin (BTC) Eylül ay desteğinden (40.700 dolar) sert satışlara sahne olduktan sonra 33.400 dolar bandına kadar hızlı şekilde değer kaybetti.

Eylül ayındaki 40.000 dolar desteği ve Kasım ayı zirvesi baz alınarak yapılan ölçüme göre BTC/USDT fiyatı Fib 1,272 düzeltme seviyesinden geri dönen bir izlenime sahip. Öyle ki son 3 günlük fiyat hareketi 33.400 dolar üzerinde bir zemin oluşturma çabalarını gösteriyor. Peki, toparlanma için Bitcoin fiyatının aşması gereken direnç fiyatları nerede oluşuyor?

Günlük BTC/USDT grafiği

Günlük BTC/USDT grafiğinde bir toparlanma belirtisi için 39.700 – 40.700 dolar aralığının sorunsuz geçilmesi gerektiği gözüküyor. Öyle ki BTC fiyatı bu direnç alanı üzerinde bir günlük açılış ve kapanışı mum oluşturabilirse daha çok yatırımcı, Bitcoin pazarında bir toparlanma beklentisiyle alıma geçebilir.

Diğer yandan 4 saatlik grafikte kısa vadeli EMA değerleri üzerinde fiyatlanan BTC’nin 36.000 dolar üzerinde bir destek bulmaya başladığı görülüyor. 20 – 24 Ocak düşüşü baz alınarak bakıldığında 35.965 dolar bir destek fiyatı olarak görülürken; 37.368 – 38.500 – 39.650 kısa vadeli direnç fiyatları olarak çalışabilir.

4 saatlik BTC/USDT grafiği

kripto para analiz - bitcoin analizi
kripto para analiz – bitcoin analizi

Sonuç olarak 36.000 doların altında gün kapanışı, satış baskısının devam etmesine neden olacağından düşüş trendinin devamı BTC/USDT’yi 30.000 dolar bandının altına itme potansiyeli taşıyor. Bunun yanında 37.500 dolar üzerinde saatlik kapanışlar, Bitcoin ve piyasanın geri kalanının biraz nefes almasını sağlayabilir.

Bitcoin fiyatı, şu an 21,034.00 $ ve piyasa değeri 401,344,624,906 $ ‘dır. Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saatte -1.27% değişti. Günlük hacmi 18,628,866,630 $ ile tüm kripto para birimleri arasında 1. sırada yer alıyor.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, şimdiye kadar bir blockchain üzerine inşa edilmiş ilk merkezi olmayan kripto para. 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir kişi veya bir grup insan tarafından açık kaynaklı bir proje olarak oluşturuldu.

Bitcoin blok zincirini anlamak için, her sayfa numarasının o sayfanın ve önceki sayfanın içeriğini doğrulayabilecek bir imza içerdiği bir kitap hayal edebiliriz. Bu imza, SHA-256 olarak bilinen bir algoritma tarafından hesaplanır ve tersine çevrilemez. Diğer bir deyişle, bazı içeriklerden A-256 imzasını hesaplayabiliriz, ancak SHA-256 imzasını bilirsek içeriği alamayız. Kitapla ilgili örneğe dönelim: Kitaptan bir sayfa koparırsak, bir sayfanın eksik olduğunu kolayca anlayabiliriz. Aynısı, var olmayan bir sayfanın eklenmesi ile ilgilidir. Tüm sayfalar zincirin üyeleri arasında kopyalanır ve bu nedenle Bitcoin Blockchain dağıtılmış bir ağ olarak kabul edilir.

Bitcoin, 580’den fazla aktif katılımcısı olan bir geliştirici ekibi tarafından sürdürülen açık kaynaklı bir projedir. Zincirin kodu Github’da mevcuttur. Bitcoin’in ana amacı, merkezi olmayan ancak dünya çapında insanlar ve işletmeler arasında güvenilir, düşük ücretli para transferiydi. Günümüzde 100.000’den fazla satıcı ödemeler için Bitcoin’i kabul ediyor. Bunun yanında aktif olarak Bitcoin kripto para cüzdanlarını kullanan 2,9 ila 5,8 milyon benzersiz kullanıcı var. Bitcoin fiyatı spekülasyon nedeniyle çok değişken olabiliyor. Geçmiş dönem Bitcoin grafiği incelendiğinde kısa vadede yüzde 20 – 30’lara varan değişimler görmek mümkün.

Bitcoin analizi nedir? Neden önemli?

Bitcoin, tüm kripto para piyasasının önemli bir payını (şu an Bitcoin hakimiyet oranı yüzde 40) oluşturduğu için BTC fiyat hareketi, piyasa geneli için son derece önemlidir. Ayrıca altcoin’lerin Bitcoin paritelerine sahip olması baz para olarak Bitcoin’i daha da önemli hale getirir.

Bu yüzden Bitcoin analizi, tüm kripto para piyasası hareketi için referans olması açısından kritik öneme sahiptir. Bitcoin fiyat analizi, güncel olarak takip edilirse altcoin fiyatlarını genel eğilimi konusunda da bir fikir sahibi olunabilir. Kripto para yatırımcıları, Bitcoin yatırımı yapsalar da yapmasalar da Bitcoin fiyatı ve olası yönü hakkında bilgi sahibi olmak için düzenli olarak Bitcoin analiz çalışmalarını takip etmeleri gerekir. Bu, yatırımcıya farklı bir bakış açısıyla Bitcoin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Bitcoin analizi için tüm görüşleri takip edip yatırım konusunda kendi kararlarınızı almanız gerekir. Zira her yatırımcının risk profili ve yatırım bilgisi farklıdır. Kripto para piyasaları, dünyanın en volatil piyasalarından biri olduğu için riske atılacak yatırım miktarının kaybetmeyi göze aldığınız miktar kadar olması genel kabul gören bir görüştür.

___________________________

EngineeringRobo, kripto para ticaretinizdeki en büyük yardımcınız olacak. Robo stratejilerinin potansiyelini kefşedin! ücretsiz denemek için buraya tıklayın.

İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.