SHIB Fiyat Analizi: 30 Haziran 2021
SHIB Fiyat Analizi: 30 Haziran 2021

Shiba Inu (SHIB) Nedir ve Dogecoin Rakibinin Fiyatı Neden Patlıyor?

Dogecoin, mem madeni para paketinin lideri olabilir, ancak hemen arkasında başka bir köpek parası var. Bu yükselen Ethereum tabanlı token hakkında bilgi edinin.

  • Shiba Inu, Ethereum tabanlı bir meme belirtecidir ve Dogecoin’e alternatiftir.
  • Binance CEO’su “süper yüksek risk” olarak nitelendirmesine rağmen, SHIB bu yıl inanılmaz kazançlar elde etti.

Kripto paketinde birden fazla köpek parasına yer var mı? Nomics’e göre, Dogecoin (DOGE), 2021’de, Ocak ayının çoğunda 0.01 doların altındaki bir fiyattan, geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.68 dolara yükseldi. Ancak olay yerinde yeni bir yavru kripto para var ve son günlerde havaya uçtu.

Shiba Inu (SHIB) nedir?

Shiba Inu (SHIB) onun adıdır ve Ethereum ağında çalışan ERC20 token, Dogecoin’e alternatif bir yatırım olarak hızla dalgalar yaratmaktadır. Özellikle DOGE’daki “doge” aslında bir Shiba Inu cinsi olduğu için, buna bir mem kripto parasının taklidi diyebilirsiniz, ancak SHIB’ın son kazançları şaka değil.

CoinGecko’ya göre, SHIB’nin şu anki fiyatı 0.00003262 $ (bu yazı itibariyle) 30 gün önce olduğu yerden %39,357’lik bir artış ve yalnızca geçen hafta %1,951’lik bir sıçrama gördü. CoinGecko henüz SHIB için bir piyasa değeri veya sıralama sağlamıyor, ancak CoinMarketCap yaklaşık 13,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine işaret ediyor ve bu kriterlere göre onu 17. en değerli kripto para birimi yapıyor.

SHIB, başlangıcından bu yana (31 Temmuz 2020, CoinMarketCap aracılığıyla) yüzde 2 milyondan fazla arttı, Bitcoin veya Ethereum’un başlangıcından beri yükselişinin bile çok üzerinde.

Bir anda ortaya çıkmış gibi görünen bir kripto para için bu çılgınlık. Shiba Inu, Dogecoin’in 65.5 milyar dolarlık mevcut piyasa değerinin hala çok altında olmasına rağmen, onu bu yazı itibariyle 4. en değerli kripto para haline getiriyor. Sonuçta Dogecoin’in fiyatı, CoinGecko başına son 30 gün içinde yalnızca %687 ve geçen hafta neredeyse %14 arttı. SHIB alıcıları, DOGE’nin bu yıl sağladığı hızlı ve büyük getirileri kopyalamak istiyor gibi görünüyor.

SHIB’i nereden satın alabilirsin?

SHIB, ABD’de ikamet edenler için mevcut olmayan Binance, Huobi Global ve OKEx gibi borsalar aracılığıyla satın alınabilir. Ayrıca Uniswap, 1inch ve 0x gibi merkezi olmayan borsalarda (DEX) işlem görüyor. Borsaların hiçbiri SHIB için USD kabul etmiyor, yalnızca Tether (USDT), Binance USD (BUSD) veya Wrapped Ethereum (WETH) gibi diğer kripto para birimlerini kabul ediyor. Bu, diğer kripto para birimlerinden satın almayı daha zor hale getirir, çünkü SHIB ile ticaret yapmadan önce başka bir coin veya stablecoin satın almanız gerekecek.

Görünüşe göre yoğun kullanıcı talebinin ardından Binance tarafından listelendikten sonra SHIB’nin fiyatı son birkaç gün içinde yükseldi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, 10 Mayıs’ta, borsada “bugün SHIB nedeniyle ETH depozito adreslerinin tükendiğini” ve “daha önce başka bir ERC20 kripto parası için gerçekleşmediğini” tweetledi.

Ancak Binance, artan ticaret hacminden kazanç sağlamaya devam ederken, CEO’su bile ilerideki potansiyel riske karşı temkinliydi. Onaylamıyorum. Süper yüksek risk. [Finansal tavsiye değil] ”diye tweet attı.

https://twitter.com/cz_binance/status/1391781258267566083?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1391781258267566083%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fdecrypt.co%2F70587%2Fshiba-inu-shib-what-why-price-dogecoin

SHIB’in arkasındaki hikaye nedir?

Ethereum tabanlı bir meme kripto para ve Dogecoin meydan okuyucusunun yanı sıra, Shiba Inu tam olarak nedir? Resmi web sitesine göre, SHIB, “merkezi olmayan kendiliğinden topluluk inşasında bir deney” olarak oluşturuldu ve çok sayıda planlanmış köpek temalı madeni paraların ilkidir. LEASH, sınırlı miktarlarda da olsa piyasaya sürülen ve büyük kazançlar gören (CoinMarketCap aracılığıyla) başka bir belirteçtir. Bu arada, BONE, ShibaSwap ademi merkeziyetçi borsası (DEX) ile birlikte piyasaya sürülecek, yaklaşmakta olan bir “Dogecoin katili” dir. Ekibin planlarını detaylandıran bir “woof paper” (teknik inceleme) bile var.

Toplam 1 katrilyon SHIB basıldı ve Shiba Inu’nun arkasındaki isimsiz geliştiriciler, toplam arzın yarısından fazlasını, 505 trilyonun biraz üzerinde SHIB’yi Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in adresine gönderdi. Geliştiriciler, bu miktarı “yakılmış” veya piyasadan alınmış olarak değerlendiriyorlar, bu da potansiyel olarak ticaret için hala mevcut olan tokenlerin değerini artırıyor, ancak Buterin elde ettiği varlıklara erişebiliyor.

Bunların çoğu saçma görünüyorsa, muhtemelen bu düşüncede yalnız değilsiniz. Ancak Dogecoin, 2021’in çıkış parası ve Mark Cuban ve Elon Musk gibi hayranların konuşması haline gelmeden önce uzun zamandır bir “şaka” kripto para birimi olarak görülüyordu. Shiba Inu da benzer bir yörüngeyi takip edebilir mi? En azından şaşırtıcı fiyat artışları söz konusu olduğunda, bu çoktan gerçekleşmiştir.

Ancak SHIB’de kriptolarını milyonlar kazanmak isteyen herkes için, fiyat yükseldikçe görev daha da zorlaşıyor. Halihazırda 13 milyar dolarlık bir sınırda duruyor, bu da bugünkü bir satın alma işleminden 10 katlık bir getiri bile, piyasadaki en değerli üçüncü kripto para birimi olan Binance Coin’i (BNB) çevirerek 130 milyar dolara yükselmesini gerektireceği anlamına geliyor. Kripto piyasası çıldırmış gibi görünebilir, ama o kadar da çılgın değil … değil mi?

decrypt.co


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.