Bitcoin'de son durum: 27 Eylül 2021
Bitcoin'de son durum: 27 Eylül 2021

Tesla Bitcoin ile satın alımları durdurdu

Tesla’nın iklim endişeleri nedeniyle araçlarını satın almak için Bitcoin kullanımını askıya aldığını belirten Elon Musk, Çarşamba günü yaptığı bir tweet’te şirketin bazı çevrecilerin ve yatırımcıların tepkisi karşısında şirketin duruşunu tersine çevirdiğini söyledi.

Dünyanın en büyük dijital para birimi olan Bitcoin, tweet’in ardından yüzde 7’den fazla düştü ve 52.669 dolardan işlem görüyordu. Tesla, Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık bitcoin satın aldığını, Mart ayında otomobiller için ödeme olarak kabul etmeye başlamadan önce, dünyanın en yaygın kripto para biriminde kabaca yüzde 20’lik bir artış sağladığını açıkladı.

Musk Çarşamba günü, Tesla’nın herhangi bir bitcoin satmayacağını ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez işlemler için bitcoin kullanmayı planladığını söyledi.

Musk,

Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıttan en kötü emisyona sahip olan kömürden endişe ediyoruz.

Dijital para birimi, yüksek güçlü bilgisayarlar karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için diğer makinelerle rekabet ettiğinde ortaya çıkıyor; bu, şu anda çoğunlukla fosil yakıtlarla, özellikle de kömürle üretilen elektriğe dayanan enerji ile üretiliyor.

Cambridge Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı’ndan elde edilen en son veriler, mevcut oranlarda, bu tür bitcoin “madenciliği” nin Hollanda’nın 2019’da yaptığı gibi yılda yaklaşık aynı miktarda enerji tükettiğini gösteriyor.

Bazı yatırımcılar, aylar önce Tesla satın alımlarında bitcoin kullanımı konusunda şüphe uyandırdı.

Osmosis Investment Management CEO’su Ben Dear, Tesla’nın bitcoin ile alımlarının halka açılmasından kısa bir süre sonra Şubat ayında “Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının seviyesi konusunda elbette çok endişeliyiz” dedi. Osmosis, Tesla hisselerini çeşitli portföylerde tutan yaklaşık 2,2 milyar dolarlık varlığı yöneten sürdürülebilir bir yatırımcıdır.

Musk’ın kendisi dijital para birimlerine güçlü bir şekilde inanıyor, ancak aynı zamanda temiz teknolojiyi de savunuyor.

Elon Musk:

Kripto para birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir maliyeti olamaz. Bitcoin’in enerjisinin işleminin yüzde 1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.

Teoride, blockchain analiz firmaları, bitcoin’in kaynağını takip etmenin mümkün olduğunu ve yeşil bitcoin için bir prim alınma olasılığını artırdığını söylüyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin daha güçlü iklim değişikliği politikaları da yardımcı olabilir.

Musk, diğer kripto para birimlerinin hayranı oldu ve bu yıl bir zamanlar belirsiz olan dijital para birimi dogecoin’i iyi bilinen kılan tweet’leri ateşledi. Musk Pazar günü yaptığı açıklamada, roket şirketi SpaceX’in gelecek yıl bir ay görevi başlatmak için ödeme olarak DOGE’yi kabul edeceğini söyledi.

news.cgtn


İçerikteki bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapacağınız herhangi bir yatırımdan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparaanaliz.com sorumlu değildir. Yatırım faaliyeti, sonuç olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan da takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olarak Bitcoin ve altcoin analizlerimize anında ulaşabilirsiniz.


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'da işlem yaparken yüzde 20 komisyon indirimi almak için buradan hesap açabilirsiniz.